Sigorta korumasıyla endişeyi hayatınızdan çıkarın

Aktif SGK şartı ile Muayene + Doğum (Sezaryen-Normal) ve sonrası küvöz gibi hizmetlerden yararlanmak için Doğum Sigortasından yararlanabilirsiniz.

Sevdiklerinizi koruyun ve tasarruf edin

Yabancı Sağlık Sigortası Nedir?

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye’de 1 yıldan uzun süre ikamet edecek yabancı uyruklu kişilerin yaptırması gereken bir sigortadır. Bir başka ifadeyle Türk vatandaşlığı bulunmayan yabancı uyruklu misafirlerin ikamet izni ya da oturma izni almak adına başvurdukları sağlık sigortasıdır. Sigorta kapsamında yabancı uyruklu kişiler, ayakta ve yatarak tedavi teminatları gibi güvencelere kavuşur.

Dünya genelinde de birçok ülkede Türkiye’de uygulanan yabancı sağlık sigortasına benzer bir süreç işler. Ancak Avrupa ve Kuzey Amerika’da, yabancı sağlık sigortası yerine ikamet izni sigortası ya da oturma izni sigortası şeklinde Türkçeye çevirebileceğimiz isimler tercih edilir. Bu anlamda bu sigorta türü, yabancı uyruklu oturma izni sağlık sigortası olarak da tanımlanır.

Yabancı Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Türkiye’de ikamet etme kararı alan ve 1 yıldan uzun süre Türkiye’de yaşayacak olan yabancı uyruklu kişiler için yabancı sağlık sigortası zorunludur. Yabancı oturma izni sağlık sigortası yaptırmak Türkiye de ikamet etmek isteyen yabancı konuklar için yasal bir şarttır da diyebiliriz. Çifte vatandaşlık gibi durumlarda ise Türk vatandaşlığı bulunuyorsa bu şart aranmaz. 1 yıldan kısa süre Türkiye’de kalacak olan kişiler ise seyahat sigortası gibi özel bazı seçeneklerden yararlanabilir. 

Yabancı Sağlık Sigortasında Kimler Yararlanabilir?

Türkiye’de yaşamak ve çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişiler yabancı sağlık sigorta yaptırabilir. Yabancı sağlık sigortası yaptırma ve başvuru şartları sigorta şirketlerine göre değişebilir. Bazı şirketlerin özel şartlarında belirli bir yaş sınırı vardır. Örneğin şirketler 0-65 yaş arası yabancılara sağlık sigortası yaparak sınırlama getirebilir. Bu durumu online yabancı sağlık sigortası teklifi aldığınızda ya da sigorta şirketlerine direkt ulaşarak sorduğunuzda öğrenebilirsiniz.

Eşi Türk Olanlar İçin Yabancı Sağlık Sigortası Zorunlu mu?

Yabancı uyruklu bir kişinin eşi Türk vatandaşı ise yabancı sağlık sigortasından önce SGK sorgulaması yapılır. Eş, SGK kapsamında sigortalı ise yabancı sağlık sigortası gerekmez.

Eşi SGK’lı olmayan yabancı uyruklu kişilerin ise Türkiye’de ikamet edebilmeleri için yabancı sağlık sigortası yaptırmaları zorunludur.

Yabancı Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Yabancı sağlık sigortası teminatları, ayakta ve yatarak tedavi şeklinde ikiye ayrılır. Yabancı ikamet sigortası teminat limitlerinin sigorta şirketlerine göre değişebileceğini hatırlatalım.

Ayakta tedavi teminatları genel hatlarıyla şöyle sıralanır:

  • Doktor muayenesi
  • Tahliller
  • İlaç
  • Fizik tedavi

Yatarak tedavi teminatları ise şöyle sıralanır:

  • Ameliyatlar,
  • Hastanede kalış durumunda ortaya çıkan masraflar
  • Kemoterapi
  • Radyoterapi
  • Diyaliz
  • Suni uzuv giderleri

Teminatlar, poliçe süresince aktiftir ve poliçe süresi 1 yıl ile sınırlandırılır. 1 yıl sonunda yabancı uyruklu kişi, Türkiye’de ikamet etmeye devam edecekse sigortayı güncelleyebilir.

Sağlık Sigortası

Sağlık Sigortası Nedir? Aktif SGK’nız olduğu takdirde Anlaşmalı Özel hastanelere giderek ücretsiz

Daha Fazla

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sevdiklerinizi koruyun ve tasarruf edin Fiyat Teklifi Alın Yabancı Sağlık Sigortası  

Daha Fazla

Doğum Sağlık Sigortası

Sigorta korumasıyla endişeyi hayatınızdan çıkarın Aktif SGK şartı ile Muayene + Doğum

Daha Fazla

Seyahat Sağlık Sigortası

Sigorta korumasıyla endişeyi hayatınızdan çıkarın Seyahat Sağlık Sigortası nedir? Yurtdışında olası tedavi

Daha Fazla

Yabancı Sağlık Sigortası

Sigorta korumasıyla endişeyi hayatınızdan çıkarın Aktif SGK şartı ile Muayene + Doğum

Daha Fazla